2022 Commonwealth Games: India’s timetable on August 2

commonwealth games 2022

After gold award rush in weightlifting, India presently stand at the cusp of history as the grass bowls ladies’ fours group will take on South Africa in the gold decoration match on Tuesday at the Commonwealth Games 2022. India previously guaranteed itself a notable very first CWG decoration in the wake of overcoming New Zealand 16-13 in the semi-last.
Indian ladies’ hockey group will be facing England in their third Pool A match and a success will promise them a spot in the elimination rounds.

commonwealth games 2022
commonwealth games 2022

Here’s India’s complete schedule of Day 5 at the CWG 2022:

Lawn Bowls
1 PM: India vs New Zealand in Women’s Pairs – Section B – Round 1 – India lost 9-18
India vs New Zealand in Women’s Triples – Section C – Round 1 – India won 15-11

Weightlifting
2 PM: Women’s 76kg – Final (Punam Yadav) – Punam finished last in 76kg category

Athletics
2:30 PM: Men’s Long Jump Qualifying Round (M Sreeshankar, Muhammed Anees Yahiya) – Sreeshankar, Mohammad Anees qualified for final

Athletics
3:30 PM: Women’s Shot Put – Qualifying Round – Group B (Manpreet Kaur) – Manpreet qualified for final with a throw of 16.78m

Swimming
3:04 PM: Men’s 200m Backstroke – Heat 2 (Srihari Nataraj) – Nataraj finished third

Swimming
4:10 PM: Men’s 1500m Freestyle – Heat 1 (Advait Page) – Advait qualified for final

Lawn Bowls
4:15 PM: India vs South Africa in Women’s Fours – India won gold
Mridul Borgohain vs Shannon Mcilroy (New Zealand) in Men’s Singles – Section D – Round 1 (Mridul lost 8-21)

Swimming
4:28 PM: Men’s 1500m Freestyle – Heat 2 (Kushagra Rawat) – Kushagra qualified for final

Athletics
5:17 PM: Women’s 100m – Round 1 – Heat 5 (Dutee Chand failed to qualify for semifinals)

Table Tennis
6:00 PM: India vs Singapore in Men’s Team Gold Medal Match

Weightlifting
6:30 PM: Men’s 96kg – Final (Vikas Thakur)

Hockey
6:30 PM: India vs England Women – Pool A

Squash
8:30 PM: Sunayna Sara Kuruvilla vs Faiza Zafar (Pakistan) in Women’s Singles – Plate Semifinal

Lawn Bowls
8:45 PM: India vs Fiji in Men’s Fours – Section C – Round 1
India vs England in Women’s Triples – Section C – Round 2

Squash
9:15 PM: Saurav Ghosal vs Paul Coll (New Zealand) in Men’s Singles Semifinal

Badminton
10 PM: India vs Malaysia in Mixed Team Gold Medal Match

Weightlifting
11 PM: Women’s 87kg – Final (Usha Bannur Natesh Kumara)

Boxing
11:45 PM: Rohit Tokas vs Alfred Kotey (Ghana) in 63.5kg-67kg (Welterweight) – Round of 16

Athletics
12:03 AM: Men’s High Jump Qualifying Round (Tejaswin Shankar)

Athletics
12:52 AM: Women’s Discus Throw Final (Seema Punia, Navjeet Kaur Dhillon)

Related posts

Leave a Comment